KVETOVÝ PEĽ , MED, PASTOVANÝ MED
KVETOVÝ PEĽ
Peľ je tiež najväčší antioxidant, ktorý sa vôbec nachádza v prírode. Antioxidanty sú považované za možné ochranné látky pred poškodením ľudského organizmu voľnými radikálmi a spomaľujú vývoj mnohých chronických ochorení. Peľ slúži tiež ako podporný prostriedok imunitného a nervového systému, pomáha predchádzať infekciám. Napomáha revitalizovať vlasy, zlepšuje ich vzhľad i rast a pôsobí preventívne proti ich vypadávaniu. Dennú dávku je najlepšie užívať ráno nalačno, ako tvrdí pán Valovič. Peľ môžete užívať aj počas jedla, ale nikdy nie večer alebo pred spaním. Doba užívania je jeden mesiac. Potom musí nasledovať prestávka, minimálne jeden týždeň. Optimálne je užívanie niekoľkokrát za rok, hlavne na začiatku ročných období, pred chrípkovými obdobiami a počas zvýšeného výskytu chorých vo vašom okolí. Peľ sám o sebe je pre nás veľmi ťažko stráviteľný. Keby sme guľôčky peľu len tak prehltli a zapili pohárom vody, prešli by našim tráviacim traktom bez využitia všetkých ich vynikajúcich vlastností.
Včielky lietajú a opeľujú kvety a stromy, zozbierajú stovky peľových zrniek. Zrnká peľu sa samé zachytávajú na malých chĺpkoch na zadných nohách včiel. Včela potom začne vylučovať lepkavú tekutinu, ktorou obalí a zlepí dokopy pozbierané zrnká peľu. Tak vzniknú granule včelieho peľu.
Včelári najčastejšie umiestňujú pred vstupný otvor do úľa tzv. pascu na peľ. Nachádza sa na nej jemná mriežka. Keď včely vchádzajú do úľa, musia prejsť cez túto mriežku, na ktorej sa zachytávajú peľové granule zo zadných nôh včiel.Táto procedúra včelám nijako neubližuje, no včelári si musia dávať pozor, aby z každého úľa zozbierali len malé množstvá peľu. Tým sa predíde tomu, aby včely netrpeli nedostatkom potravy.
MED
Med a jeho účinky :
- vďaka svojmu unikátnemu prírodnému zloženiu radíme med medzi superpotraviny
- pôsobí protizápalovo a antibakteriálne
- posilňuje imunitný systém
- pomáha liečiť vírusové ochorenie
- používa sa pri prechladnutiach, ochoreniach dýchacích ciest, chrípke, zápaloch
- ústnej dutiny, pri aftoch
- vďaka antioxidantom pôsobí preventívne proti rakovine hrubého čreva
- pomáha pri žalúdočných vredoch, zápche, hnačke, pri chorobách pečene, žlčníka,
- pri dlhodobom zápale žalúdka, dvanástorníka a hrubého čreva
- podporuje trávenie
- zbavuje telo jedov
- má upokojujúce účinky na nervovú sústavu a zlepšuje kvalitu spánku -
- aplikujte pred spaním
- na zmiernenie migrény
- pomáha pri problémoch so srdcom
- pri vonkajšom použití má veľmi dobré schopnosti :
- lieči popáleniny a rany, pôsobí dezinfekčne a urýchľuje hojenie.
Kryštalizácia medu
Kryštalizácia medu je známkou jeho pravosti. Je to typická vlastnosť medu, ktorá môže byť zmiernená aj správnym skladovaním. Skryštalizovaný med nemusíte vyhadzovať, stačí ho vo fľaške nahriať vo vodnom kúpeli, ale maximálne s teplotou do 50 stupňov, nakoľko vyššia teplota by zničila citlivé enzýmy.
Kvetové medy
Repkový med: svetlá farba a jemná chuť. Kryštalizuje. Ako jediný obsahuje látky s protirakovinovými účinkami.
Agátový med: obsahuje nektár z agátových kvetov, je svetlej až zlatožltej farby so zelenkastým nádychom. Má nízky predpoklad pre kryštalizáciu, je ľahko stráviteľný.
Lipový med: je číry, zlatožltý, s typickou lipovou vôňou a chuťou. Mierne kryštalizuje. Je to vynikajúci pomocník pri nachladnutí.
Kvetový med: rozšírený med, pochádzajúci z nektáru kvetov rastúcich v nížinách i horských údoliach, aj z liečivých bylín. Môže byť z jedného, alebo viacerých druhov kvetov. Kryštalizuje. Je vhodný aj na varenie, či pečenie a taktiež ako liečivo.
Slnečnicový med: Účinkuje pri astme a žalúdočnej kolike. Je s vysokým obsahom glukózy, pri kryštalizácii sa tvoria veľké kryštály.
PASTOVANÝ MED
So zázvorom:
Zázvor je elixírom života, liečivé účinky zázvoru sú nevídané a preto by nemal chýbať vo Vašom stravovaní aspoň počas zimných mesiacov… Vďaka svojmu obsahu vitamínov a iných dôležitých živín je zázvor ideálny pomocník pri chrípke, nádche, angíne a horúčkach. Pastovaný med zo zázvorom sa užíva ako výživový doplnok na podporu imunity. Do pastovaného medu sa pridáva sušený zázvor.
Jedna čajová lyžička večer a ráno.
S kvetovým peľom:
Je zdrojom základnej energie pre organizmus, znižuje stres a zlepšuje náladu, podporuje kardiovaskulárny systém, posilňuje imunitný systém, je účinný pri detoxikácii organizmu
Pastovaný med s kvetovým peľom sa užíva ako výživový doplnok na podporu imunity. Do pastovaného medu sa pridáva sušený kvetový peľ. Jedna čajová lyžička večer a ráno.
! Pozor, u ľudí alergických na kvetový peľ !
V období nástupu chrípkových a vírusových ochorení sa čoraz častejšie dostáva na pretras imunita a jej posilňovanie. Vynikajúcim pomocníkom môže byť rakytník rešetliakový , ktorý vyniká liečivými a regeneračnými účinkami. Plody tejto rastliny sú doslova nabité obrovským množstvom vitamínov a biologicky aktívnych látok so širikospektrálnymi účinkami na zdravie človeka.
Malé oranžové plody rakytníka obsahujú veľké množstvo vitamínov, najmä mimoriadne vysoký podiel vitamínu C – aj preto sa mu zvykne hovoriť citrónovník severu. Obsahuje aj množstvo ďalších antioxidantov. Sú dokonca odrody, ktoré obsahujú viac ako 600 mg vitamínu C na 100 ml šťavy, čo je asi dvadsaťkrát viac ako pomaranč alebo šesťkrát viac ako kivi. Do pastovaného medu sa pridávajú sušené plody rakytníka. Pastovaný med s rakytníkom sa užíva ako výživový doplnok na podporu imunity. Jedna čajová lyžička večer a ráno.
PROPOLIS
Propolis alebo včelí tmel je látka na báze živice, ktorú získavajú včely z púčikov stromov alebo iných rastlinných zdrojov. Používa sa na vyplnenie nežiadúcich otvorov v úli, predovšetkým menších, väčšie sa vypĺňajú voskom. V závislosti od zloženia môže mať rôznu farbu, od zelenej po červenohnedú, najčastejšie je tmavohnedý.
Včely používajú propolis v dvoch formách. Riedkym natierajú steny a iné časti úľa. Tento pôsobí dezinfekčne, proti plesniam, vírusom a baktériám. Hustý propolis používajú na izoláciu úľa - aj preto sa mu niekedy hovorí včelí tmel. Propolis obsahuje stovky rozličných látok. Zakaždým v inom zastúpení. Je to zmes živicových látok, včelieho vosku, balzamov a éterických olejov. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B, minerály, stopové prvky, triesloviny a flavonoidy. Surový propolis možno využiť pri bolesti zubov alebo na bradavice. Kúsok z neho nalepte na problematické miesto. Ďalej sa využíva propolis vo forme masti, kvapiek alebo tinktúry a ako súčasť zubných pást, mydiel, ústnych sprejov atď.